Naša špecializácia

  • Tepelná technika
  • Fotovoltika

TEPELNÁ TECHNIKA

Plynové kondenzačné kotle

Kondenzačné kotly sú momentálne najpokrokovejšie a najmodernejšie zariadenia na vykurovanie domov, bytov, či kancelárii. Už zo slova kondenzačný je zrejme, že sa nejedná o klasický plynový kotol, ale o kotol, ktorý pracuje v tkz. kondenzačnom režime. Využíva teda latentné úbytkové teplo, ktoré vzniká aj pri kondenzácií a druhýkrát ho spotrebúva do vykurovacieho systému.

Pre optimálne podmienky kondenzačného kotla je nutné aby teplota vykurovacej vody bola približne 50°C. Z toho dôvodu sú spaliny s nízkou teplotou. Kondenzačný kotol je doporučené používať v kombinácii  ekvitermickej regulácie  alebo klasického izbového termostatu. Všetky kondenzačné kotly regulujú svoj výkon moduláciou horáka alebo ventilátora. Dymovod alebo odvod spalín musí byt použitý s odolného materiálu voči kondenzátu, najčastejšie z plastu.

Plynové nekondenzačné kotle

Medzi nekondenzačné alebo atmosferické plynové kotly sa radia kotly s odťahom do komína, alebo Turbo kotly s koaxiálnym odťahom cez stenu, ktorých sa ale predáva len zopár typov s upravenými parametrami podľa noriem EU o Ekodizajne. Atmosferické kotly sa vyrábajú s prietokovým ohrevom teplej úžitkovej vody.

Elektrokotle

Moderné elektrokotle sú dnes považované za ekologické zariadenia. Ich hlavnou výhodou je jednoduchá inštalácia a jednoduchá obsluha. Vhodnosť zdroja tepla pre konkrétny dom záleží na úrovni zateplenia, na tepelných stratách aj životnom štýle domácnosti. Elektrické kotle sú obľúbené najmä vďaka ľahkej obsluhe a dobrej účinnosti. Odborníci ich odporúčajú predovšetkým v stavbách, ktoré sú kvalitne zateplené. To znamená, že majú nízke tepelné straty a nepotrebujú toľko energie na vykurovanie. K takýmto stavbám patria hlavne nízkoenergetické alebo pasívne domy. Elektrokotle navyše nie sú hlučné a tak ich môžete inštalovať aj priamo v byte. Okrem toho, elektrokotle nepotrebujú komín, preto ich montáž aj obsluha je veľmi jednoduchá.

Pravidelná kontrola a čistenie vykurovacích špirál je dôležitá nie len z ohľadu na ich životnosť, ale tiež kvôli nákladom na vykurovanie. Znečistené a zanesené vykurovacie špirály vo vašom zariadení spôsobia oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie.

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá využívajú dostupné teplo zo vzduchu,  zeme alebo z vody. Aj preto, že toto teplo je k dispozícii zadarmo a možno ho energeticky veľmi efektívne zhodnotiť, tepelné čerpadlá vzbudzujú stále viac pozornosti. Ich postupné rozširovanie stláča ich predajné ceny nižšie, zatiaľ čo ceny energie rastú. Napriek tomu treba stále rátať s vyššou vstupnou investíciou ako v porovnaní napríklad s kondenzačným kotlom.
Ako pracuje tepelné čerpadlo?
Tepelné čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho chladnejšieho prostredia a pri vyššej teplote ho odovzdáva do vykurovacieho systému. Premena prebieha efektívnejšie vtedy, ak je rozdiel vstupnej a výstupnej teploty vykurovacieho systému čo najmenší.

Teplovzdušné plynové sahary pre vykurovanie hál

Vykurovacie sahary sa používajú pre nástennú alebo podstropnú montáž a slúžia na vykurovanie výrobných, skladovacích hál, opravovní a predajných priestorov.

Plynové infražiariče tmavé a svetlé pre vykurovanie hál

Výhodou infražiaričov je ich vysoká hospodárnosť. Oproti konvenčným systémom vynikajú úsporou energetických nákladov v rozmedzí medzi 30% až 50%.

Fototermické kolektory

Fototermické zariadenia sú také, kde sa priamo premieňa slnečná energia na teplo. Hovorí sa im aj termické, solárne a slnečné zariadenia. Ich základom je slnečný kolektor, v ktorom sa slnečné žiarenie pohlcuje a mení na teplo a odtiaľ sa odvádza na miesto použitia.

Kotle na tuhé palivá

Súčasné kotly na tuhé palivo sú veľmi účinné a efektívne – spaľovaním tuhých palív ako drevo, pelety alebo uhlie, dochádza k premene na teplo.
Tieto kotly nevypúšťajú takmer žiadne škodlivé látky, navyše vám môžu poskytnúť dlhší čas horenia paliva na jedno „priloženie“ vďaka násypnej šachte.
Je veľa používateľov, ktorí majú kotol ako jeden z niekoľkých spôsobov vykurovania svojho domova. Kotol môžete kombinovať napríklad s elektrokotlom alebo plynovým kotlom. Je len na vás, ktorý zdroj tepla bude primárny, a ktorý doplnkový.

Klimatizácie

Naše služby montáže klimatizácií zahŕňajú všetko od poradenstva pri výbere ideálneho modelu až po samotnú inštaláciu a uvedenie do prevádzky. Využívame len najmodernejšie techniky a materiály, aby sme zabezpečili, že vaša nová klimatizácia bude fungovať čo najefektívnejšie a s minimálnymi prevádzkovými nákladmi. Správna montáž klimatizácie zohráva kľúčovú úlohu nielen v udržiavaní príjemnej teploty, ale aj v regulácii vnútornej vlhkosti a filtrovaní vzduchu od alergénov a nečistôt. Tým prispievame k zdravému a komfortnému vnútornému prostrediu, či už doma alebo v práci.

FOTOVOLTIKA

Fotovoltika pre domácnosti

Meniace sa ceny energií a narastajúce účty za elektrinu. To je dôsledok cenovej regulácie na trhu s energiami. Jednou z najlepších odpovedí na tento trend je energetická nezávislosť domácností. Vďaka nám môže byť realitou. Fotovoltika vyrába elektrinu zo slnka, šetrí prírodu a ide o obnoviteľný zdroj energie. S naším projektom môže byť energeticky nezávislá každá domácnosť.

Fotovoltika pre firmy

Nákup energie je pre mnohé spoločnosti nákladnou investíciou a tvorí veľkú časť výdavkov. Narastajúca cena za kWh elektriny výrazne predražuje chod firiem a podnikov, čo sa prejavuje aj na výslednej cene produktov a služieb. Investovať do obnoviteľných zdrojov energie, akými je fotovoltika a inštalácia panelov je efektívnym riešením, ktoré prináša vysokú úsporu a množstvo ďalších benefitov.

Makra SK, s.r.o.

Dlhá 95,  010 01       
Žilina

IČO: 47096551
DIČ: 2023734284

Konateľ Marián Králik
+421 911 214 372

Servisný technik Martin Terchovan
+421 910 915 191

Sekretariát 
+421 911 781 212

Mailové adresy:

Pracovná doba:

Pondelok – Piatok: 8:00 – 17:00
Sobota: 8.00 – 12.00

Napíšte nám